O panně Markétě a jejích osudových mužích
Anotace:
České království se po vymření Přemyslovců zmítá v bojích. Mladá Markéta z Březové postupně proniká do urozené společnosti. Počáteční okouzlení je v ní brzy vystřídáno zklamáním, neboť tato krásná, svéhlavá dívka musí čelit mnoha intrikám a nenávisti. Kromě utrpení však poznává i vášnivou lásku. Stane se vyzvědačkou ve službách mladého krále Jana Lucemburského a tento nebezpečný úkol ji zavede až do daleké Neapole. Ve chvíli, kdy se nezdolná Markéta snaží začít nový život, padne na ni obvinění z vraždy, kterou nespáchala. Jak přežije tuto poslední zkoušku?
Moje recenze:
Příběh o mladé dívce Markétě, vyprávěný pěti různými muži.
Adam je sirotek, kterého jeho mladičká matka porodila v domku svobodné Radslavy. Ta se Adama ujímá a vychovává ho jako vlastního. Později si Radslava k sobě vezme i Markétu neboli Živu, jednu ze svých neteří, aby ji naučila umění léčitelství. Živa a Adam vyrůstají vedle sebe jako sourozenci a užívají si bezstarostné dětství. To se však změní ve chvíli, kdy potkají paní Annu, která obě děti povolá k sobě do služby.
V tomto okamžiku se vyprávění ujímá pan Ctibor, manžel paní Anny. Je to muž bez skrupulí, který miluje ženy a víno a nic mu není svaté. Dokonce ani třináctiletá Markéta před tímto nenasytným mužem není v bezpečí.
Adama s Živou spojuje silné pouto a jeden bez druhého dosud neudělali ani krok. Jak však dospívají a zároveň jsou během své služby několikrát přinuceni podlehnout vrtochům panstva, začnou se pomalu, ale jistě jejich cesty rozcházet.
Zásadní zlom v jejich životech nastává ve chvíli, kdy si tito mládí lidé uvědomí, že to, co k sobě cítí, už není jen pouhá sourozenecká náklonnost. Jenomže co je mělo navždy spojit, je naopak bolestivě a dlouhodobě rozdělí.
Poté dlouho sledujeme Markétu prostřednictvím tří různých mužů, kteří této krásné a podmanivé dívce postupně vstupují do života a ovlivňují tak či onak její další osud.
Po několikastránkové prodlevě se s Živou setkáváme v daleké Neapoli, kde svých půvabů chytře využívá jako vyzvědačka ve službách krále Jana Lucemburského. A na Markétu nahlížíme cizíma očima i v okamžiku, kdy je neprávem osočena z vraždy a prchá neznámo kam.
Kniha je napsaná stylem, se kterým se často nesetkávám. Číst příběh z pohledu pěti vypravěčů nebývá úplně běžné. Musím říct, že byly momenty, kdy jsem si přála na věc nahlédnout i Markétinýma očima, ale musela jsem se spokojit s tím, co mi o ní povědělo oněch pět mužů. A často i zapojit vlastní fantazii.
Vyprávění mě však od samého začátku pohltilo a začtená jsem byla snad od první stránky. Jediné, co mě ve čtení zpomalovalo, byly politické debaty. Tak moc jsem byla zvědavá na osudy Adama a Živy, že jsem politické pozadí příběhu vnímala jako nepříliš vítané zdržení. Ale zároveň jsem si i ráda připomněla historii české země za vlády mladého Jana Lucemburského.
Mám radost, že jsem se konečně ke čtení Královských intrik dostala. Kniha na mě čekala velmi dlouho a teď vidím, jaká chyba byla četbu neustále odkládat.
Už se moc těším, až v mém čtecím plánu přijde řada na další autorčiny knihy – Pařížské rekviem a Suďte spravedlivě.
Emma Riedová je podle mě velmi nadaná česká autorka historických románů, která si rozhodně zaslouží větší pozornost.
Přečteno: 22.2.2023



Informace o knize:
Název: Králosvké intriky
Autorka: Emma Riedová
Žánr: Historický román / Česká literatura
Nakladatelství: Euromedia – Knižní klub
Rok vydání: 2014
Počet stran: 448
Recenzi můžete ohodnotit i okomentovat na mém Facebooku nebo Instagramu